Pán Harabin, zákon nepustí

Autor: Peter Sťahula | 17.6.2009 o 9:24 | Karma článku: 9,17 | Prečítané:  859x

22.6.2009 sa uskutoční voľba predsedu Najvyššieho súdu SR a zároveň aj predsedu Súdnej rady SR. Kandidáti sú dvaja: Štefan Harabin a Eva Babiaková.

Témou posledných dní je, či pán Harabin ako Minister spravodlivosti a momentálny ,,nesudca" môže byť zvolený za predsedu  NS SR.

Článok 145a Ústavy hovorí v odseku 1) Ak je vymenovaný sudca členom politickej strany alebo politického hnutia, je povinný vzdať sa členstva v nich ešte pred zložením sľubu. A odsek 2) Sudca vykonáva funkciu ako svoje povolanie. Výkon funkcie sudcu je nezlúčiteľný s funkciou v inom orgáne verejnej moci, so štátnozamestnaneckým pomerom, s pracovným pomerom, s obdobným pracovným vzťahom, s podnikateľskou činnosťou, s členstvom v riadiacom alebo kontrolnom orgáne právnickej osoby, ktorá vykonáva podnikateľskú činnosť, ani s inou hospodárskou alebo zárobkovou činnosťou okrem správy vlastného majetku, vedeckej, pedagogickej, literárnej alebo umeleckej činnosti a členstva v Súdnej rade SR. Z tohto je teda jasné, že ak by sa pán Harabin vzdal ministerského kresla pred zložením sľubu do rúk prezidenta, mohol by opäť začať plniť funkciu sudcu, nie však byť členom Súdnej rady, dokonca ani jej predsedom. To je dané zákonom č. 185/2002 Z.z. o Súdnej rade Slovenskej republiky a o zmene a doplnení niektorých zákonov a konkrétne §11, ktorý jasne v odseku 1 stanovuje: Za člena súdnej rady môže byť zvolený každý sudca, ktorý ku dňu volieb vykonáva funkciu sudcu. Tu je to myslím absolútne jasné, kedže pán Harabin od 4.7. 2006 nevykonáva funkciu sudcu nemôže byť zvolený za člena Súdnej rady a už vôbec nemôže byť zvolený za jej predsedu.

Preto, ak pán Harabin chce byť v budúcnosti predsedom NS SR, musí sa najprv vzdať ministrovania, funkcie podpredsedu vlády opäť začať plniť funkciu sudcu. Potom mu nebude zákon brániť v kandidatúre.


Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PLUS

Kováčik je naozaj špeciálny prokurátor. Ako chráni mocných?

Ako sa špeciálny prokurátor Dušan Kováčik rozhodol trestať Vasiľ Špirko. Vraj nemlčal, keď mal.

ŽENA

Vojvodkyňa Kate porodila druhého syna

Do britskej kráľovskej rodiny pribudol ďalší člen.


Už ste čítali?